Witamy na naszej stronie!

Jest takie miejsce, gdzie spełniają się marzenia. Niedaleko plaży w Gdyni stoi teatr, który od lat jest niekwestionowanym liderem w sztuce musicalu. Wspaniała profesjonalna orkiestra, duży, młody zespół aktorski i monumentalny, nowoczesny budynek. To miejsce, w którym i Twój talent może rozkwitnąć. Jest tu bowiem wyjątkowa szkoła przygotowująca do zawodu aktora musicalowego. Państwowe Policealne Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Państwowe Policealne Studium Wokalno Aktorskie im. D. Baduszkowej istnieje już 52 lat. Zgodnie z założeniami jego założycielki i patronki jest integralną częścią teatralnego organizmu, w którym realizuje się program kształcenia aktorów zgodnie z schillerowską zasadą „bycia w teatrze”.

W czteroletnim cyklu kształcenia słuchacze studium oprócz intensywnych zajęć szkolnych, realizują zadania stawiane im przez reżyserów profesjonalnej sceny. Stają się zatem częścią teatralnego zespołu, mogąc podglądać pracę swoich starszych kolegów i mistrzów, którzy są także ich nauczycielami. Szkoła kształci słuchaczy w cyklu czteroletnim (od 2014 r. 3 letnim licząc na uzyskanie zgody na semestr 7–dyplomowy) i po egzaminie dyplomowym (spektakl, koncert) nadaje absolwentom tytuł aktora scen muzycznych. Codzienne zajęcia, to przedmioty zawodowe i teoretyczne rozwijające umiejętności i dające niezbędną wiedzę.

Blok przedmiotów muzycznych to śpiew solowy, zespół wokalny, kształcenie słuchu, śpiew jazzowy a także podstawy gry na fortepianie. W bloku przedmiotów aktorskich mamy zajęcia z techniki mówienia wierszem i prozą, podstawowe zadania aktorskie, sceny klasyczne, sceny współczesne, piosenkę aktorską oraz technikę i estetykę wymowy (dykcja). Silną stroną naszych studentów są przedmioty ruchowe, do których należą taniec klasyczny i partnerowanie, taniec współczesny, taniec charakterystyczny i step. Całość uzupełniają przedmioty teoretyczne: historia teatru, muzyki, sztuki.

Nasi studenci stanowią zgraną i mocno związaną swoimi pasjami grupę około 60 osób. Kadrę stanowi niewiele mniejsza grupa najlepszych artystów i pedagogów. Taki układ pozwala na pracę zindywidualizowaną, nastawioną na poszczególnych studentów i ich osobisty rozwój. Jeśli czujesz, że teatr jest miejscem, w którym mógłbyś spędzać całe dnie, jeśli kochasz śpiew a taniec jest ulubioną formą Twojej aktywności, jeśli podziwiasz aktorów i sam chciałbyś być takim jak oni – spróbuj swoich sił. Może się uda... Może dołączysz do nas... Może to właśnie na Ciebie czekamy.

Jacek Wester, Aktor TM w Gdyni