ZULIANI DONATA - śpiew

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Studium Przygotowania Pedagogicznego (specjalność: śpiew solowy) tejże Akademii oraz Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. W 2016 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej wokalistyka na macierzystej uczelni.

Na deskach gdańskiej Opery Bałtyckiej wcieliła się w postacie Marceliny w Weselu Figara W.A. Mozarta, Jadwigi i Cześnikowej w Strasznym dworze S. Moniuszki, Smetona w operze Anna Bolena G. Donizettiego oraz Lariny w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego. Z Operą Bałtycką odbyła tournée po Niemczech i Francji.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Wystąpiła m.in. z towarzyszeniem Krzysztofa Jabłońskiego w warszawskiej Sali Kongresowej, z Budapesztańską Orkiestrą Jahanna Straussa w Limburgerhof, na Festiwalu Kultury Niemiecko-Rosyjskiej w Heidelbergu oraz w Speyer, Ramstein, Monachium, Vagli oraz w wielu polskich miastach. Jako solistka współpracuje z orkiestrą Cappelli Gedanensis.

Uczestniczyła w nagraniach trzech płyt, wydanych w firmie Acte Préalable, będących światową prapremierą nieznanych kompozycji. Są to: Józef Michał Poniatowski. Mass in F (2015, AP0356), René de Boisdeffre. Choral Works, (2018, AP0414), Jerzy Gablenz. Songs 1, (2018, AP0419).

Prowadzi także działalność pedagogiczną. Związana była m.in. z Gdyńskim Teatrem Muzycznym Junior i Siedleckim Teatrem ES. Od 2011 roku uczy śpiewu solowego w Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Zasiada w jury konkursów wokalnych.